Klub Zawodowców


OPIEKUN MGR MARTA CEBULA

Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Spotkania klubu  pozwolą uzupełnić  zasób wiadomości wychowanków  w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia,  metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .

Młodzież będzie miała możliwość  uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach  z ciekawymi ludźmi, wyjściach  poza teren bursy.

Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą  na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

Operator drukarek 3D.

Operator drukarek 3D.

"Zanim zaczniesz mówić, słuchaj. Zanim napiszesz, pomyśl. Zanim wydasz, zarabiaj.

Zanim zainwestujesz, sprawdź. Zanim skrytykujesz, poczekaj. Zanim się pomodlisz, przebacz.

Zanim zrezygnujesz, spróbuj. Zanim przejdziesz na emeryturę, zapisz.

Zanim umrzesz, daj." William A. Ward

 

 

 

Roboty mogą nas zastąpić w pracy, ale ktoś będzie musiał je naprawiać

i obsługiwać tak mówi często powtarzana prawda.  Osoby o umiejętnościach technicznych długo jeszcze będą miały co robić, pod warunkiem, że dostosują się  do nowych wymagań.

Według instytutu McKinsey około 15 procent wszystkich pracowników na świecie straci pracę do 2030 roku z powodu automatyzacji. Jest jednak i druga strona medalu: 8-9 procent znajdzie zatrudnienie w branżach, których jeszcze nie ma. Dobrym tego przykładem są operatorzy drukarek 3D czy dronów.

Operatora drukarek 3D

Drukowanie przestrzenne, czyli druk 3D zwane też technologią przyrostową lub addytywną, jest  szerokim pojęciem. W drukarkach 3D powstają zarazem proste i tanie np plastikowe gadżety jak i skomplikowane, wytrzymałe elementy np. protezy stawów, części do zabytkowego samochodu, aparatu słuchowego  czy protezy po amputacji.

Gdzie możesz pracować  może to być firma z branży przemysłowej, lotniczej, motoryzacyjnej, obuwniczej, medycznej – wciąż pojawiają się nowe możliwości wykorzystywania druku przestrzennego. Dostajesz gotowy projekt produktu, twoim zadaniem jest zaprogramowanie drukarki często powstający ze skanu istniejącej części (np. po zeskanowaniu zdrowego biodra robi się model 3D i tworzy jego lustrzane odbicie, potrzebne do wydrukowania protezy chorego biodra). 

Po ustawieniu parametrów i uruchomieniu urządzenia nadzorujesz proces drukowania, sprawdzasz jakość gotowych produktów i czyszcisz drukarkę. Zazwyczaj do twoich obowiązków należy wykonywanie  konserwacji, okresowej wymiany zużytych części oraz awarii. 

Aby dobrze wykonywać swoją pracę musisz znać informatykę. Dlaczego, aby sprawnie posługiwać się programami sterującymi pracą drukarek 3D i pisać nowe programy, umieć przeprogramować urządzenie w zależności od tego, na co akurat jest zapotrzebowanie druku.

Ważna jest też dobra znajomość matematyki (zwłaszcza geometrii, algebry i analizy matematycznej), ponieważ dzięki niej możesz pisać programy sterujące pracą drukarek 3D.

Obliczać oszczędności w kosztach produkcji konkretnych przedmiotów czy kalkulować zapotrzebowanie na materiały.

Natomiast wiedza techniczna pomaże w opracowywaniu części, które mają być odtworzone na drukarce 3D. Dzięki wiedzy z mechaniki możesz także oceniać lub usunąć problemy dlaczego drukarka się zepsuła lub źle drukuje albo naprawiać usterki .

Znajomość fizyki, a zwłaszcza elektrotechniki, pomocna jest by móc sprawdzać działanie rozmaitych układów elektronicznych w drukarkach 3D; znać właściwości różnych materiałów używanych do tworzenia trójwymiarowych wydruków. Wiedzieć, które z nich najlepiej nadają się do tworzenia konkretnych przedmiotów, w jakich warunkach musi przebiegać drukowanie, żeby jak najpełniej wykorzystać właściwości surowca, itp. 

Jak wcześnie wspomniałam powinieneś posiadać wiedzę w obsłudze drukarek 3D różnych firm; wiedzieć, w jaki sposób działają i jak są zbudowane; potrafić programować je tak, żeby drukowały przedmioty zgodnie z projektem; wiedzieć, jakie materiały do druku 3D można stosować w tych urządzeniach i co z nich da się wydrukować. 

Rozwój osobisty człowieka to przede wszystkim rozwój jego kompetencji. Kluczową rolę odgrywają tutaj tzw. kompetencje miękkieNasze kompetencje, czyli właśnie umiejętności mają ogromne znaczenie, jakimi pracownikami jesteśmy lub będziemy. Jeszcze do niedawna w większości ofert pracy można było dostrzec, że dla pracodawców kluczowe są tzw. kompetencje twarde, jednak tendencja ta szybko ulega zmianie. Dostrzeżono, że to właśnie umiejętności miękkie zdecydowanie trudniej wyćwiczyć czy wyuczyć, a mogą mieć one kluczowe znaczenie dla sprawowanego stanowiska i przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Co więc powinno znaleźć się pośród umiejętności miękkich w tym zawodzie:

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność.

Każdy człowiek charakteryzuje się innymi zdolnościami i umiejętnościami. Wrodzone talenty przydają się również w pracy. Są one określane mianem predyspozycji zawodowych, czyli skłonności do wykonywania określonego zawodu. Psycholodzy są przekonani, że nie powinno się walczyć z dominującymi cechami charakteru. Skoro urodziliśmy się z umysłem analitycznym, trzeba tę umiejętność wykorzystać na swoją korzyść. Masz wątpliwości sprawdź swoje predyspozycje zawodowe może pomoże podjąć Ci decyzje czy to jest twoja wymorzona praca.

Predyspozycje zdrowotne

  • dobry wzrok,
  • umiejętność rozróżniania kolorów,
  • sprawność manualna.

 

Gdzie mogę zdobyć tę umiejętność. Ścieszka kariery.

 

  • Matura
  • Politechnika, Uniwersytet (kierunek mechanika i budowa maszyn(Studia I stopnia)
  • Kurs obsługi drukarek 3D/Szkolenia

 

 

Opracowała: Marta Cebula

 

Źródło:

 https://mapakarier.org

https://efektywnyrozwoj.pl/czym-sa-kompetencje-miekkie-i-czy-warto-je-rozwijac

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dlaczego-warto-zbadac-predyspozycje-zawodowe-pracownikow

 https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dlaczego-warto-zbadac-predyspozycje-zawodowe-pracownikow

https://przepraszamniemamczasu.jedra.pl/ktore-miejsca-pracy-zechca-nam-pozostawic-roboty

https://www.m-zarabianie.com/2019/02/cytaty-o-zarabianiu.html